top of page

FONKSİYONEL EGZERSİZ NEDİR?

     Aslında, bedensel yapılan her çalışma bir egzersizdir. Ama egzersiz ve spor birbirinden ayrı iki kavramdır. Spor bünyesinde mücadele,skor ve bedeni zorlamayı barındırır. Bu ise, belli bir yaşa kadar yapılabilir. Egzersiz ise, bedeni kaliteli bir seviyede kullanabilmek adına yapılır. Kaliteli kullanmak demek; hangi yaşta olursanız olun, ekipmandan bağımsız olarak bedenimizi kullanabilmek demektir.

 

     Örneğin, yürümek için baston kullanma ihtiyacınız varsa, bedeninizi optimum seviyede kullanamıyorsunuz  demektir. Ciddi kazaların dışında oluşan bu durum ise, sizin seçimlerinizden kaynaklanır. Bu seçimler; hareketsizlik ve yanlış egzersiz yöntemleridir. Tek düze ve aynı sistem üzerine kurulu egzersiz biçimleri, bizim derin kas sistemimizi verimli kullanabilmemize yardımcı olamaz. Bunun için fonksiyonel denilen, farklı çalışma metodlarının birleşimi kullanılmalıdır.

     Yoga asanaları, bedeni üç boyutlu çalıştıran bir sistematiğe sahiptir. Kinesyolojik olarak, vücudun optimum seviyede kullanılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla, asanaları uygun ekipmanlar ile farklı varyasyonlarda kullanabilmek, aynı zamanda fonksiyonel antrenman yapmak demektir. Tabi bu noktada, bedenin anatomik yapısını iyi bilmek çok önemlidir. Agonist, sinerjist ve antagonist kas çalışma prensiplerinin doğru kullanımı, bizlerin yaş'a bağlı kalmadan kaliteli bir bedene sahip olmamızı sağlar.       

bottom of page